MKTG SR - pasek na kartach artykułów

V liga. Ciąg dalszy sprawy przerwania meczu Orzeł Piaski Wielkie - Wieczysta II Kraków. Klub wydał oświadczenie

Piłkarze Orła Piaski Wielkie
Piłkarze Orła Piaski Wielkie Artur Bogacki
Klub Sportowy Orzeł Piaski Wielkie wydał oświadczenie w sprawie przerwania meczu małopolskiej V ligi piłkarskiej (grupa zachodnia) z Wieczystą II Kraków. Piłkarze tej pierwszej drużyny w trakcie spotkanie, rozgrywanego na ich stadionie 19 sierpnia 2023 r., zeszli z boisko w geście protestu po tym, jak ich piłkarz miał zostać obrażony przez rywala na tle rasistowskim.

Incydent rasistowski na meczu Orzeł - Wieczysta II? Goście zaprzeczają

Przypomnijmy, że po starciu Henry'ego Uwakwe z jednym z graczy Wieczystej II pochodzący z Afryki piłkarz Orła miał usłyszeć od innego zawodnika gości rasistowską obelgę. Zgłosił to sędziemu, ale ten nakazał grać dalej. Uwakwe opuścił więc boisko, a w geście protestu - i solidarności z kolegą z drużyny - uczynili to także pozostali piłkarze Orła. Spotkanie zostało przerwane w 65 minucie (przy wyniku 2:3).

Jak wygląda teraz sytuacja? Sędzia opisał w protokole zdarzenie według relacji obu stron. Sprawą ma się zająć Wydział Gier i Dyscypliny Podokręgu Wadowice (ten organ w tym sezonie prowadzi rozgrywki), które przewidziane jest na najbliższy czwartek.

Spodziewać się należy, że na kolejne spotkanie zaproszeni zostaną piłkarze, którzy według relacji brali udział w incydencie. Świadkami zajścia ponoć byli też inni zawodnicy Orła.

Ekipa rezerw Wieczystej tuż po meczu zaprzeczała, by do takiego zdarzenia doszło.

Oświadczenie KS Orzeł Piaski Wielki po meczu z Wieczystą II Kraków

Przedstawiciele mają żal przede wszystkim do sędziego, który ponoć było blisko zajścia, ale nie zareagował (według relacji gospodarzy - arbiter stwierdził, że nic nie widział i nie słyszał).

Oświadczenie KS Orzeł Piaski Wielkie publikujemy w całości poniżej:

"W czasie trwania drugiej połowy meczu, podczas walki o piłkę, doszło starcia zawodnika Orła, Henry'ego Uwakwe z jednym z zawodników gości. Przyglądający się temu zdarzeniu inny gracz drużyny Wieczysta II Kraków, wg relacji zawodników Orła przebywających w tym czasie na boisku, dopuścił się słownego znieważania Henry'ego Uwakwe na tle rasistowskim. Wobec braku reakcji arbitra głównego na to zdarzenie, poszkodowany zawodnik naszej drużyny opuścił boisko, rezygnując z dalszej gry. W ten sam sposób postąpili pozostali zawodnicy Orła Piaski Wielkie. W związku z tym sędzia zakończył mecz
w 65 minucie.
Tu nasuwają się pytania: „Ile obelg może znieść człowiek i gdzie jest granica jego wytrzymałości psychicznej?", "Jak długo jeszcze będzie panowało na piłkarskich boiskach ciche przyzwolenie na tego typu zachowania?”. Na ogół w takich sytuacjach spotykamy się z brakiem reakcji ze strony rozjemców meczowych, którzy przyjmują postawę w myśl zasady: „nic nie widziałem, nic nie słyszałem”.
Nadszedł czas powiedzieć "dość"! To właśnie zamanifestowała nasza drużyna podczas sobotniego meczu. W obliczu zachowania na tle rasistowskim wynik sportowy schodzi na drugi plan. Liczy się przede wszystkim człowiek i szacunek dla przeciwnika.
W taki sam sposób jak nasza drużyna zachowali się zawodnicy Sandecji Nowy Sącz podczas meczu Pucharu Polski ze Śląskiem Wrocław jesienią ubiegłego roku. Wówczas obrażany był zawodnik Sandecji Maissa Fall.
W KS Orzeł Piaski Wielkie nie ma zgody na przejawy rasizmu oraz dyskryminacji. Nie będziemy biernie przyglądać się, kiedy poniżany jest człowiek.
Regulamin Dyscyplinarny Polskiego Związku Piłki Nożnej w artykule 67 § 1 określa, na czym polegają zachowania pogardliwe i dyskryminacyjne oraz jakie sankcje grożą klubom, kibicom i osobom fizycznym za ich prezentowanie.
Tą drogą zwracamy się do małopolskich władz związkowych oraz sędziowskich z apelem o skrupulatne egzekwowanie postanowień ww. regulaminu. Apelujemy o odwagę i bezkompromisowość do arbitrów piłkarskich. Panowie, to Wy jesteście oczami i uszami organu prowadzącego rozgrywki. To od Waszej postawy na boisku zależy, czy w stosunku do osób winnych zostaną wyciągnięte konsekwencje dyscyplinarne. Przyjęcie postawy biernej jest gorsze niż popełnienie błędu.
Apelujemy do władz sędziowskich o wyciąganie wniosków dyscyplinarnych w stosunku do sędziów przymykających oko na incydenty rasistowskie na boisku.
Apelujemy do władz związkowych i organów prowadzących rozgrywki o bezwzględne karanie osób oraz klubów nieprzestrzegających zasad równego traktowania.
Piłka nożna powinna nas łączyć w myśl motta Polskiego Związku Piłki Nożnej, a nie dzielić. Kto tego nie rozumie, nie może nosić zaszczytnego miana piłkarza.
Zarząd, Trenerzy oraz Zawodnicy KS Orzeł Piaski Wielkie Kraków."