MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie ma już 90 lat

.
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie obchodzi w tym roku wyjątkową rocznicę. Uczelnia istnieje od 1925 roku – to 90 lat nieustannego rozwoju, któremu nie przeszkodziły ani wybuch wojny, ani mroczne lata komunizmu. Społeczność akademicka UEK konsekwentnie podąża założeniami jej twórców.

Początki uczelni wiążą się z inicjatywą dwóch przedsiębiorczych badaczy, Arnolda Bollanda - wybitnego chemika i cenionego towaroznawcy oraz Albina Żabińskiego - ekonomisty i prawnika. Wspierani przez Izbę Handlowo-Przemysłową i krakowską kongregację kupiecką, stworzyli placówkę dydaktyczną, której sensem istnienia było wypuścić w świat handlu i finansjery gruntownie przygotowanych specjalistów, zdolnych mocą solidnej wiedzy i doświadczenia wykładowców-praktyków - nadawać kształt polskiej gospodarce.

WYBICIE

Gdy przez dziesiątki lat zastanawiałem się nad tym, dlaczego w Polsce w czasach dawniejszych gardzono handlem, to dochodziłem stale do wniosku, że słuszną była i jest pogarda dla handlu, jeśli jest on antyspołeczny, wyzyskujący, drapieżny i jeśli zamiast wartości tworzyć – cudze mienie bez zasługi sobie przyswaja. W naszej Uczelni całe Wasze wykształcenie i wychowanie idzie w tym kierunku, by Was nauczyć pracować gospodarczo tak, by praca Wasza była społeczna, konstrukcyjna, twórcza – i jako taka na szacunek zasługiwała.
prof. Arnold Bolland, twórca Wyższego Studium Handlowego w Krakowie

Wyższe Studium Handlowe, bo taką nazwę przyjęła nowa szkoła, było pierwszym wcieleniem dzisiejszego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Założeniem nowej placówki było, według słów jej twórcy, „dać społeczeństwu komercjalistów o maksymalnej solidnej wiedzy zawodowej, którzy by umieli być nie tylko czołowymi wykonawcami, lecz zarazem także samodzielnymi umysłowościami i pionierami idei gospodarczych” - słowa te pojawiły się w przemówieniu inaugurującym pierwszy rok działalności Wyższego Studium Handlowego w Krakowie, wygłoszonym przez Bollanda 1 października 1925 roku.

Ustawa z 1937 r. zaliczyła Wyższe Studium Handlowe w poczet szkół akademickich – od tego roku znane było ono pod nazwą Akademii Handlowej. Inauguracji nowego bytu akademickiego dokonano 1 września 1938 r. Na czele tej placówki stał rektor – pierwszy funkcję tę objął dotychczasowy szef WSH – prof. Bolland. Niemal od samego początku istnienia Akademii wszczęto starania o możliwość nadawania absolwentom tytułu magistra. Wybuch wojny i niemiecka agresja na Polskę przerwały działalność uczelni. Wobec aktów terroru, stosowanych przez okupanta, z których najpotworniejszą była osławiona Sonderaktion Krakau, nauka zeszła do konspiracji. Nauczanie kontynuowano w ramach tajnych kompletów.

Działalność Akademii wznowiono w dniu kapitulacji III Rzeszy, 8 maja 1945 roku. W 1950 r. uczelnię upaństwowiono i przekształcono w Wyższą Szkołę Ekonomiczną. Przy ul. Rakowickiej, tuż za dawnymi rogatkami Krakowa, znajduje się gmach schroniska dla zaniedbanych chłopców, ufundowany przez księcia Aleksandra Lubomirskiego w 1885 r. Od 1952 r. okazały pałac wraz z przyległymi zabudowaniami stają się siedzibą WSE. W 1974 r. ma miejsce kolejna zmiana nazwy – tym razem uczelnia występuje pod szyldem Akademii Ekonomicznej. W 1975. obchodzi swoje 50-lecie – z tej okazji przyjmuje swoje oficjalne barwy, pieczętuje się również własnym herbem. Rok 1975 to również data podpisania przez uczelnię trwającego najdłużej w jej historii międzynarodowego porozumienia, zawiązanego z amerykańskim uniwersytetem Grand Valley.

Lata osiemdziesiąte to świt idei samorządności, której przejawy pojawiają się również na kampusie przy Rakowickiej 27 – w 1981 r. władze uczelni po raz pierwszy wybrane zostają przez delegatów społeczności akademickiej. W 1992 r. powstają wydziały Ekonomii, Zarządzania i – funkcjonujący na prawach wydziału – Instytut Towaroznawstwa, który trzy lata później zostanie przekształcony w Wydział. Bardzo ważnym wydarzeniem w historii uczelni jest wizyta Ojca Św., Jana Pawła II. Papież odwiedza kampus w czerwcu 1999 roku. Infrastruktura uczelni powiększa się po raz kolejny – w 2000 r. do użytku oddany zostaje Pawilon Sportowy, w 2004 – kolejny pawilon dydaktyczny – oba są dziełami wybitnego architekta, Romualda Loeglera. W 2002 r. powstaje Wydział Finansów, zmienia się nazwa wydziału Ekonomii, do której dołączają teraz Stosunki Międzynarodowe. Poszerzanie oferty dydaktycznej przejawia się choćby w uruchomieniu studiów MBA, obecnie w gronie najbardziej prestiżowych w kraju. Wspólnie z University of Teesside Akademia Ekonomiczna uruchamia pierwsze tego rodzaju studia w Krakowie w 1997 roku. Ostatnia, kluczowa zmiana nazwy i statusu ma miejsce w 2007 roku – uczelnia otrzymuje prawa Uniwersytetu i staje się jedną z pięciu publicznych uczelni ekonomicznych w Polsce. I do tego jedną z najpopularniejszych.

Uczelnia systematycznie poszerza ofertę edukacyjną, co ma niebagatelne znaczenie w warunkach pogłębiającego się niżu demograficznego czyli zmniejszającej się liczby studentów. Dzięki bogatszej ofercie, tworzonej z myślą o praktycznym ukierunkowaniu i przydatnym wykształceniu przyszłych absolwentów, już od kilku lat UEK nie prowadzi tzw. dodatkowego naboru. W roku 2015 UEK uruchamia 5 nowych kierunków – to swoisty rekord Uczelni. Wśród proponowanych kandydatom kierunków są: Inżynieria organizacji i zarządzania (I stopień), Logistyka Międzynarodowa (I stopień), Organizacja i zarządzanie - studia menedżerskie (II stopień), Gospodarka Przestrzenna (II stopień) oraz Prawo (jednolite 5-letnie magisterskie). Bogata oferta dydaktyczna od lat poszerzana jest z sukcesem – otwarte w ostatnich latach kierunki już od pierwszej rekrutacji cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem – inżynierska wersja Gospodarki Przestrzennej uruchomiona w 2011 roku odnotowała 11 osób na 1 miejsce, a o miejsce na otwartym w 2015 roku Marketingu i Komunikacji Rynkowej starało się 7 osób.

Istotnym elementem oferty dydaktycznej są również studia podyplomowe. Bogate spektrum ponad 100 kierunków to pakiet, w którym swoje udziały mają niektóre katedry, wespół z wyspecjalizowanymi jednostkami dydaktycznymi: Krakowską Szkołą Biznesu i Małopolską Szkołą Administracji Publicznej.

Wyjątkową propozycją praktycznych zajęć dla studentów Uczelni jest autorski program Akademii Biznesowych. Są to kilkumiesięczne warsztaty, dzięki którym studenci mają okazję do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych u najlepszych polskich i zagranicznych pracodawców. UEK współpracuje w ten sposób m.in. z takimi firmami jak: State Street, Deloitte, Raiffeisen, Capgemini, Google, Shell, ING, Grupa RMF, Kopalnia Soli „Wieliczka”. Co ważne, zajęcia nie odbywają się tylko na Uczelni, lecz także w siedzibach partnerskich firm. Uczestnicy projektu, po przejściu wszystkich etapów szkolenia, zdobywają certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w programie, a najlepsi otrzymują propozycje staży bądź pracy.

Uniwersytet zaangażowany jest również w program kształcenia przez całe życie, oferując zajęcia dla najmłodszych w ramach Uniwersytetu Dziecięcego oraz prowadząc wykłady w ramach Uniwersytetu III Wieku.

Obecnie, w 90 roku swojego istnienia, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie może pochwalić się statusem jednej z czołowych uczelni ekonomicznych w Polsce: według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2014 roku UEK znalazł się na drugim miejscu wśród publicznych uczelni ekonomicznych najczęściej wybieranych przez kandydatów i na 6 miejscu w Polsce w zestawieniu "Jakie uczelnie kończyli Prezesi największych polskich przedsiębiorstw?". Dzisiaj popularny UEK to cztery wydziały, 21 kierunki studiów w języku polskim, 5 w języku angielskim i 59 specjalności, dostosowanych do aktualnych potrzeb gospodarki i wymagań rynku pracy. Uniwersytet zaangażowany jest we współpracę z ponad 250 uczelniami na całym świecie, studiuje w nim ponad 1000 obcokrajowców, co plasuje UEK na II miejscu w Krakowie pod względem liczby studiujących cudzoziemców.

Cel, który przyświecał założycielom Uczelni, nie zmienił się przez 90 lat. Idea Bollanda i Żabińskiego o „dawaniu światu komercjalistów, pionierów idei gospodarczych” jest przez całą społeczność Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie sumiennie i kreatywnie rozwijana – jesteśmy nie tylko godnymi spadkobiercami chwalebnej tradycji, dokładamy także cząstkę historii, skrojonej na miarę czasów, w których żyjemy.

Serdecznie zapraszamy wszystkich Krakowian na uroczyste obchody wyjątkowej rocznicy. Szczegółowy program uroczystości znajdziecie Państwo na stronie www.uek.krakow.pl

Piotr Bednarski,
rzecznik prasowy UEK

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska