MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Turniej rówieśników PZPN w sobotę na stadionie Wawelu

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
Andrzej Banaś
Piłka nożna. Małopolski Związek Piłki Nożnej zaprasza kibiców na niezwykły turniej… rówieśników obchodzącego w tym roku 100-lecie Polskiego Związku Piłki Nożnej, a także chwali się wysoką frekwencją w dwóch turniejach dzieci i młodzieży oraz liczbą nowych uczniów w liceum piłkarskim w Krakowie, któremu patronuje.

Z inicjatywy MZPN w sobotę 12 października na stadionie Wawelu odbędzie się turniej, w którym wezmą udział cztery drużyny – rówieśników PZPN. Będą to: MKS Babia Góra Sucha Beskidzka, AKS Beskid Andrychów, WKS Wawel Kraków (wszystkie powstały 100 lat temu) i MLKS Polan Żabno (liczy już 101 lat).

Mecze – na życzenie uczestników imprezy - trwać będą po 45 minut. Rozgrywane będą na obiekcie położonym na terenach byłego Parku Królewskiego, na skrzyżowaniu ulic: Głowackiego, Bronowickiej i Podchorążych. Pierwszy półfinał rozpocznie się o godz. 11, drugi o godz. 12, mecz o trzecie miejsce o godz. 13, finał o godz. 14, a uroczyste zakończenie turnieju o godz. 15.

Wszystkie drużyny otrzymają puchary: za 1. miejsce - Puchar PZPN, za 2. - Puchar MZPN, za 3. – Puchar Wydziału Sportu Urzędu Miasta Krakowa, za 4. – Puchar WKS Wawel. Przy okazji turnieju złożone zostaną kwiaty na pamiątkowych tablicach widniejących na frontowym murze obiektu Wawelu i poświęconych pamięci byłych prezesów klubu – generałów Bernarda Monda i Mieczysława Karusa.

Turniej ma na celu m.in. przypomnienie małopolskim kibicom, że to właśnie w Krakowie (i we Lwowie) miał siedzibę założony w 1911 roku Związek Polski Piłki Nożnej, będący protoplastą PZPN. Patronat nad imprezą przyjęła krajowa centrala piłkarska.

Sztandarową imprezą, jaką latem zorganizował MZPN, był wakacyjny turniej chłopców i dziewcząt w wieku 12 lat i młodszych Małopolska CUP’2019. Zmagania odbywały się najpierw w ponad 120 gminach Małopolski (na 182 jednostek) we wszystkich 22 powiatach, a potem na poziomie strefowym, półfinałowym i - na stadionie Garbarni Kraków - finałowym. Wzięło w nich udział 10 174 dzieciaków! 6829 z nich w 636 drużynach rozegrało łącznie 995 meczów. Ponadto 1846 dzieci rywalizowało w turnieju techniki piłkarskiej, a 1337 w turnieju wiedzy o futbolu polskim i małopolskim.

Tę statystykę można rozszerzyć o 1001 trenerów, 995 kierowników i opiekunów drużyn, 160 opiekunów medycznych, 320 arbitrów oraz 170 organizatorów turnieju. Projekt doszedł do skutku nie tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu działaczy MZPN, ale i finansowemu wsparciu Województwa Małopolskiego (budżet turnieju wyniósł 430 tys. zł).

- Było to przedsięwzięcie, które nie ma precedensu w Polsce. Przeszło ono nasze wszelkie oczekiwania. Najchętniej w turnieju brały udział drużyny we wschodnich i południowych powiatach Małopolski: tarnowskim, dąbrowskim, brzeskim, nowosądeckim, limanowskim, gorlickim i na Podhalu. Naszym atutem jest rozbudowana sieć, mamy 14 jednostek terenowych. Statut MZPN stanowi, że jednym z jego głównych celów jest szkolenie młodzieży, dlatego chcemy kontynuować nasze przedsięwzięcie – mówi rzecznik prasowy Związku Jerzy Nagawiecki.

Końcowym akordem wakacyjnego projektu była Letnia Akademia Mistrzów, czyli 10-dniowy obóz wypoczynkowo-szkoleniowy w Niedzicy dla 50 najbardziej utalentowanych uczestników turnieju. Doskonalili oni swoje umiejętności pod okiem doświadczonych trenerów, pracujących w Akademii Młodych Orłów: Marka Motyki (szef kadry szkoleniowej), Cezarego Bejma, Pawła Bogdanowicza, Wojciecha Klicha, Andrzeja Kuźmy, Jacka Matyi, Krystiana Pacia i Grzegorza Tyla. Uczestniczyli też w zajęciach promujących zdrowy styl życia, poznawali turystyczne i historyczne atrakcje okolicy.

- Rekrutacja na obóz polegała przede wszystkim na prowadzonych regularnie obserwacjach rywalizacji. W selekcji brało udział kilkunastu szkoleniowców związanych z Małopolskim Związkiem Piłki Nożnej. Byliśmy obecni na turniejach gminnych i kolejnych szczebli rywalizacji. Główne decyzje o powołaniach na obóz zapadły jednak podczas finału Małopolska CUP‘2019. Na obóz pojechała śmietanka piłkarzy. Lepszych graczy z tych roczników nie ma. Udział w obozie był nagrodą dla nich. Mamy rozeznanie o ich umiejętnościach. Wiemy, w których klubach są talenty. Naszym celem było znaleźć perełki i je oszlifować. Gdyby najlepsze kluby regionu Małopolski skupiły się na tych wybrańcach, otoczyły ich należną opieką i profesjonalnym szkoleniem, to jest duża szansa, że za kilka lat zobaczymy większość z nich na ligowych boiskach. Głęboko w to wierzę – zaznaczył trener Motyka.

Innych młodych adeptów futbolu – w kategoriach U-8, U-10 i U-12 – czekają występy w XX Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Małopolska po raz kolejny zgłosiła do rywalizacji największą w Polsce liczbę drużyn – 1107, czyli o 20 więcej niż w ubiegłym roku.

Rekordzistami pod tym względem okazały się powiaty: tarnowski (133 drużyny), krakowski (93), nowotarski (91), brzeski (73), gorlicki (69), limanowski (69), nowosądecki (65), wadowicki (58) i myślenicki (51) oraz Kraków miasto (87).

MZPN planuje rozegranie finału wojewódzkiego w marcu lub na początku kwietnia. Finał ogólnopolski odbędzie się na Stadionie Narodowym przed finałem Pucharu Polski 2 maja 2020 roku.

Od września 2008 roku na os. Szkolnym w Nowej Hucie funkcjonuje Wojewódzki Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży, powstały z inicjatyw MZPN. Od wielu lat jej dyrektorem jest Michał Królikowski. W ciągu 11 lat przez szkołę przewinęło się około 1300 uczniów. Kilkunastu z nich trafiło na boiska ekstraklasy. Najbardziej znanymi absolwentami szkoły są Bartosz Kapustka i Alan Uryga.

W szkole zajęcia piłkarskie prowadzi sześciu trenerów UEFA Pro i jeden trener UEFA A: Marek Kusto (trener koordynator), Leszek Bednarski, Robert Mazanek, Krystian Pać, Marcin Pasionek, Dariusz Wójtowicz i Piotr Wrześniak. W tygodniu odbywają się trzy treningi i trzy godziny wychowania fizycznego.

Podczas niedawnego naboru do Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Sportowej Piłki Nożnej im. gen. Bernarda Bonda przyjęto 107 uczniów, utworzono trzy pierwsze klasy licealne. Od dwóch lat w placówce uczą się i trenują także dziewczęta (obecnie jest ich dziewięć).

- U naszych uczniów widzimy progres. Swoje umiejętności podnoszą z miesiąca na miesiąc. Większość nowych uczniów, wywodząca się z nowosądeckiego, nowotarskiego, limanowskiego, chrzanowskiego i olkuskiego powiatu, mieszka w internacie, gdzie ma zapewnione godziwe warunki pobytowe i żywieniowe. Teraz stają oni przed szansą. Mam nadzieję, że ją wykorzystają – powiedział trener Kusto.

"Małopolska Cup '2019". AP Canpack Okocimski Brzesko najleps...

13.05.2018, Wisła - Lech Poznań: Brożek w nietypowej roli bębniarza

Wisła Kraków. Przypominamy niektóre chwile Pawła Brożka - dz...

26.10.2008, Warszawa: Legia - Wisła

Wisła Kraków. Legenda "Białej Gwiazdy" Mauro Cantoro kończy ...

20.06.2013: pożegnanie z Wisłą

Wisła Kraków. Tak Radosław Sobolewski pracował na miano lege...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zgadnij kto to? Sportowe gwiazdy jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Turniej rówieśników PZPN w sobotę na stadionie Wawelu - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska